पुरुष र महिलामध्ये को बढी सुत्नुपर्छ ?

मंसिर २५, २०७३

एजेन्सी : तपाईँलाई थाह छ, महिला र पुरुष मध्ये को बढी सुत्नुपर्ला रु तर ड्यूक यूनिभर्सिटीका अनुसन्धानकर्ताहरुले एउटा अध्ययन गरेका छन्, जसको निस्कर्ष छ पुरुषलाई भन्दा महिलालाई बढी समय सुत्नु जरुरी हुन्छ । अध्ययनमा भनिए अनुसार धेरैजसो महिलाहरु मल्टिटास्कीङ अर्थात एकै समयमा धेरै काम गरिरहेका हुन्छन् । दिउसोको समयमा महिलाहरु पुरुष भन्दा शारीरिक र मानसिक दुबै रुपले बढी सक्रिय रहने कारणले उनीहरुलाई बढी निन्द्रा आवश्यक छ । सो अध्ययनले भनेको छ तर महिलाले बिभिन्न कारणबस पर्याप्त निन्द्रा पाएका हुदैनन् ।

s
महिलाहरुले आवश्यक मात्रामा निन्द्रा नपाउनुमा गर्भवती रहँदा बढी तौल र बच्चाको कारण मोनोपेज तथा कार्यक्षेत्र र घरको तनाव प्रमुख हुन् । त्यसो त ड्यूक यूनिभर्सिटीका निन्द्रा तथा मानसिक रोग बिशेषज्ञ माइकल ब्रिउसले निन्द्रा पर्याप्त नपुग्दा पुरुष र महिला दुबैका लागि नकारात्मक असर पर्ने बताउछन् । उनले। समयभन्दा अगावै छाला बुढो देखिने, रगत जम्ने, मुटुरोग, स्ट्रोक, मानसिक समस्या आदि पर्याप्त निन्द्रा नपुग्नुका असरहरु भएको जानकारी दिए ।

अध्ययनले नियमित रुपमा सुत्ने र उठ्ने बानी बसाल्ने, शारीरिक ब्यायाममा ध्यान दिने र क्याफेइन जन्य पदार्थको सेवनमा नियन्त्रण गर्नाले मात्रै पनि गुणस्तरीय निन्द्रा हाँसिल गर्न सकिने बताएको छ ।


सम्बन्धित शीर्षकहरु

खुल्ला पोस्ट

समाज सेविलाई सम्मान :

पुर्व उपप्रधानमन्त्री तथा गृह मन्त्री बामदेव गाैतम र पुर्ब उपराष्ट्रपति परमानन्द झा द्वारा सम्मान तथा मायाको

एउटा नयाँ अभियान, जसले देशको अखण्डता र स्वाभिमा बचाउन सक्छ …….”Call to Government of India”

नेपालको खस्कंदो राजनितिक अवस्था, राजनितिक दलहरुको मनपरि निर्णय, भ्रष्टाचारमा लिप्त सरकारका बिभिन्न पदाधिकारीहरु, कीं कर्तब्य बिमुढको