संसद पुनस्थापना र अबको राजनैतिक बाटो ।

प्रकाश कपाली फाल्गुन १३, २०७७


पुष ५ गतेको दिन मन्त्रीमण्डलको निर्णयमा भएको संसद विघटनमा प्रधानमन्त्रीको संसद विघटनको प्रस्ताव राष्टपति दारा सिफारीस भएसगै ैैंसंसद विघटन भएको थियो । त्यसगैं विभिन्न दलका नेताहरुले संसद विघटन लाई सबैधानिक कू को सज्ञा दिएका थिए। विभिन्न दलका नेताहरु,कानुनविद,समाजशास्त्री हरुले संसद विघटन लाई सबैधानिक कू र सबिधान माथीे प्रहार गरेको भन्दै असन्तुष्ट भाब ब्यक्त गरेका थिए । संसद विघटन कानुन बिपरीत भएको भन्दै संसद विघटनको बिरोध गरेका थिए । संसद विघटन बिरुद्द सर्बोच्च अदालतमा रिट दायर भएको थियो।


संसद विघटन बिरुदको यस मुर्दामा सर्बोच्च अदालतमा अधिवक्ताहरुले यस विषयको पक्ष र बिपक्षमा बहस गरेका थिए ।सर्बोच्च अदालतमा यस बिषयमा बहस चलेक।े करिब दुई महिना पछि अदालतले संसद विद्दटन संबिधानको मर्म बिपरीत भएकाले संसद को बैठक बोलाई १३ दिनभित्र संसदको बैठक बोलाई प्रतिनिधीसभा पुनस्थापना गर्ने बिषयमा फैसला गरेको छ । संसद बिघटन सबैधानिक कू भनेर बिरोध गरिरहेका नेताहरु संसद पुनस्थापना भएपछि अदालतको फैसला स्वागतयोग्य भएको भन्दै विभिन्न राजनैतिक दलका नेताहरुले अदालत माथी अब आफनो विशास रहेको धारणा प्रकट गरेका छन् ।
समाजबादी पार्टीको अध्यक्ष बाबुराम भट्टराइ संसद पुनस्थापना भएकोमा सबैलाई शुभकामना दिनुभयो। पचण्ड र माधब पक्षका नेताहरुले संसद पुनस्थापना को पक्षमा सबोच्च अदालतले गरेको फैसला स्वागतयोग्य भएको भन्दै एक कार्यकममा जनताको जित भएको प्रचण्डले बताएका छन्् । अदालतको निर्णय अनुसार १३ दिनभित्र संसदको बैठक डाक्दै प्रधानमन्त्रीको राजीनामा प्रचण्ड माधब समुहले माग गरिरहेको छ ।

त्यसैगरी माधब प्रचण्ड समुहले काग्रेस सगं सरकार बनाउने पक्षमा लागेका छन्। अब प्रधानमन्त्री केपी ओली राजीनामा दिन तर्फ लाग्छन् की संकटकाल तर्फ लाग्छन्।नेकपा प्रचण्ड माधब समुहले प्रधानमन्त्रीको राजीनामा पछि काग्रेस सगं मिलेर सरकार बनाउछं भन्ने बिषयमा राजनैतिक कुरामा आधारित बिषय लाई राजनैतिक कम्रमा घटेका घटनाले नेपालको राजनैतिक भबिष्यको बाटो निर्धारण गर्नेछ ।


सम्बन्धित शीर्षकहरु

खुल्ला पोस्ट

काठमाडौं : वरिष्ठ गायक राम कुमार साय्‌मिको जित:योम्ह मय्‌जुको मिखा छं ल्वाका नामक नेपालभाषाको गीतको आज

समाज सेविलाई सम्मान :

पुर्व उपप्रधानमन्त्री तथा गृह मन्त्री बामदेव गाैतम र पुर्ब उपराष्ट्रपति परमानन्द झा द्वारा सम्मान तथा मायाको