अब त अत्ति भो… सम्पदा संरक्षणको दायित्व कस्को हो …?

३ महिना अगाडि

काठमाडौं : बौद्ध धर्मका हिसाबले महत्वपूर्ण बिहारहरु भएको बिहार शहर हो । जुन बिहारहरु एकदम एैतिहासिक र अध्यात्मिकताबाट पनि महत्वपूर्ण छ । २०७० सालको भुइचालोपछि धेरै बिहारहरु क्षति भए ‘धेरै बहाल बहिहरु समरक्षणको पर्खाइमा रहेको छ ।’ यसै गरि एक काठमाडौंको यटखा टोल रहेको यटखा पनि एक महत्वपूर्ण बहाल जुन भुकम्पपछि पुननिर्माण भएको अवस्था छ । हेर्नुस एक रिपोर्ट यटखा बहाल काठमाडौं दरवार क्षेत्रबाट उत्तरी भाग काठमाडौं नगरपालिका वडा १९ मा अवस्थित एक महत्व बहाल हो । जुन काठमाडौंको भित्रि मध्य भागमा रहेको छ । यो उपत्यकाको प्राचिन बहाल हो । ७२ सालको भुकम्पमा सामान्य क्षति पुगेको यस बहाललाई प्रदेश सांसद राजेशकाजी शाक्य तथा स्थानीयहरुको सक्रियतामा पुनः निर्माण कार्य सम्भव भएको हो । बहाललाई भाष्कर कृति बिहार भनेर पनि चिनिन्छ यस बवहालमा अशोक स्तुपा र कवापाछँ रहेको छ । यस बहाल राजा अशोकले बनाउन लागाएको स्थानिय लक्ष्मी नारायण महर्जन बताउनु हुन्छ । बाइट्स लक्ष्मी नारायण महर्जनको लिच्छबीकालिन समयमा निर्माण भएको यस बहालमा नेवाः वास्तु कला झल्कने घरहरु रहेको पाइन्छ । वि.सं. २०७२ सालको भुकम्प पश्चात धेरै कलात्मक निजी घरहरु पक्की घरमा परिणत भै सके भन्ने केहि घरहरुको भगनावशेष अझै हामी देख्न सक्छौं। वडा स्तरबाट कुनै सहयोग नभए पनि स्थानियहरु सबै एक जुट भएर बहाल पुननिर्माणको कार्यमा लागि परेको र उक्त कार्यमा बाग्मती प्रदेश संसद राजेशकाजी शाक्यको प्रदेश बिकास कोषबाट ८५ लाख निकासा भएको रकमबाट बहाल पुनः निर्माण भएको लक्ष्मी नारायाण महर्जन बताउनु हुन्छ । लक्ष्मी नारायण महर्जन बाइटेस बौध धर्मवलाम्बीहरुका लागि यो बहाल एकदम महत्वपूर्ण बहाल हो । हरेक सम्पदाको संरक्षण गर्न स्थानीय मात्रै अगाडि बढ्ने हो भन्ने नेपाल सरकारका सम्पदा संरक्षण गर्ने भनेर गठन गरिएका निकायको के काम भन्ने स्थानियहरुको प्रश्न रही आएको छ काठमाडौं दरवार क्षेत्रबाट निकै नजिक भएर पनि यो बहाल सरकारी स्तरबाट संरक्षित नहुनुले पनि राज्यको ध्यान यस्ता सम्पदाहरुमा कतिको छ भन्ने कुरा प्रष्ट हुँदैन र ?


सम्बन्धित शीर्षकहरु

खुल्ला पोस्ट